Sprawdź, czy Twojemu dziecku przysługuje zasiłek Kindergeld

  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Sprawdź, czy Twojemu dziecku przysługuje zasiłek Kindergeld

Niemiecki zasiłek Kindergeld okazuje się nieocenionym wsparciem budżetu setek tysięcy polskich rodzin, które korzystając z obowiązującego prawa, pobierają go co miesiąc. W tym wpisie wyjaśniamy, w jakich okolicznościach można się starać o przyznanie zasiłku rodzinnego z Niemiec oraz jak to najprościej zrobić. Dowiedz się więcej!

Ważne informacje o zasiłku na dziecko, jakim jest Kindergeld

Odkąd Niemcy należą do UE, osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą na ich terenie mają prawo do zasiłku rodzinnego Kindergeld na dziecko, o ile spełniają określone wymogi. Co ciekawe, nie zaliczamy do nich meldunku dziecka na terenie Niemiec ani niemieckiego obywatelstwa, jak sądzi wielu zainteresowanych. Prawo do otrzymania zasiłku jest dużo mniej restrykcyjne, można nawet uznać, że przyjazne osobom objętym świadczeniem. Familienkasse (Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych) przyznaje Kindergeld rodzicom i prawnym opiekunom dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia. Warunki do spełnienia nie są rozbudowane, ale warto je znać.

O zasiłek wnioskować mogą osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą na terenie Niemiec, posiadające dziecko albo będące prawnym opiekunem dziecka, które nie skończyło 25 lat. Muszą one podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i mieszkać wspólnie z dzieckiem, na które ma być pobierany zasiłek. Świadczenie otrzymają również dzieci pracowników, oddelegowanych z Polski do pracy u zachodnich sąsiadów.

Zasiłek rodzinny dla pełnoletnich dzieci ? pod pewnymi warunkami

Co ważne, Kindergeld w Niemczech w teorii przysługuje dzieciom do 25. roku życia, jednak po ukończeniu przez nie pełnoletności, muszą one spełnić dodatkowe warunki. Wśród nich wymienia się:

  • kontynuację nauki w szkole lub na uczelni wyższej,
  • rejestrację jako osoba bezrobotna,
  • posiadanie orzeczenia o upośledzeniu fizycznym albo umysłowym.

Jeśli któreś z powyższych jest spełnione, pełnoletnie dziecko może nadal pobierać zasiłek Kindergeld. Jest to możliwe również wówczas, gdy osoba której przyznano świadczenie, wykonuje pracę zarobkową. Z tym zastrzeżeniem, że wymiar pracy nie może być większy, niż 20 h na tydzień. Z pomocą Atlantis Tax bezproblemowo złożysz wniosek o zasiłek Kindergeld i otrzymasz go dużo szybciej, niż zajmując się tym samodzielnie. Jako profesjonaliści mający doświadczenie we wspieraniu osób pracujących w Niemczech, chętnie podpowiemy co i jak i przeprowadzimy Cię przez zawiłe procedury. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • witam czy jak pobieram zasilek rodzina 500+ i rodzinne w Polsce na dzieci czy przysługuje mi prawo do zasiłku na dzieci kindergeld w Niemczech?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed