Ważne pytania i odpowiedzi na temat rozliczenia podatku z Niemiec

  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Ważne pytania i odpowiedzi na temat rozliczenia podatku z Niemiec

Osobom, które były legalnie zatrudnione w Niemczech, przysługuje prawo do wystąpienia o zwrot nadpłaconego podatku. Jego wysokość jest ściśle związana z wysokością zarobków, a średnio wynosi 900 euro. Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, czy uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec będzie dla nich korzystne. W tym wpisie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące rozliczeń i odzyskiwania podatku za pracę za zachodnią granicą.

Czy opłaca się przeprowadzić rozliczenie podatku z Niemiec?

Z niemieckim fiskusem swoje dochody rozliczyć muszą m. in. te osoby, które były legalnie zatrudnione w Niemczech, a ich dochód przekroczył 8820 euro na osobę samotną albo 17640 euro na małżeństwo. Część podatników o zwrot może wystąpić dobrowolnie, co w wielu przypadkach okazuje się korzystne. Jest tak np. w sytuacji, gdy podatnik był zatrudniony przez krótki czas i nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. Złożenie zeznania podatkowego jest szczególnie zalecane, jeśli podczas zatrudnienia w Niemczech ponieśliśmy wydatki związane z dojazdami do pracy lub z leczeniem choroby (np. koszt lekarstw, rehabilitacji, dojazdów do lekarza).

Jakie dokumenty są niezbędne, żeby uzyskać zwrot podatku za pracę w Niemczech?

Żeby przeprowadzić rozliczenie podatku z Niemiec, niezbędne jest zaświadczenie podatkowe, tzw. Lohnsteuerbescheinigung oraz UE/EOG . Dokumenty te stanowią podstawę do odzyskania zapłaconego podatku. Niemiecki dokument wydawany jest przez pracodawcę za każdy rok podatkowy, a zaświadczenie UE/EOG przez polski urząd skarbowy.

Do ilu lat wstecz można wystąpić o zwrot podatku w ramach dobrowolnego rozliczenia?

Jeśli pracowaliśmy w Niemczech do 4 lat wstecz i jeszcze nie rozliczyliśmy się przed niemieckim urzędem, wciąż możemy to zrobić. Na złożenie deklaracji podatnik ma więc cztery lata , lecz im szybciej się tym zajmie, tym lepiej ? za niewywiązanie się z obowiązku rozliczenia w terminie, nakładane są wysokie kary finansowe.

Ile wynosi czas trwania całej procedury, czyli jak długo trzeba czekać na zwrot?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj procedura rozliczenia podatku z Niemiec trwa nie dłużej, niż pół roku . Bywa, że zwrot trafia na konto podatnika już po kilku tygodniach, w innych przypadkach znacznie później.

Jak bez stresu i ryzyka popełnienia błędu odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Rozliczenie podatku najlepiej jest zlecić specjalistom, którzy kompleksowo zajmą się procedurą. W firmie Atlantis Tax zajmujemy się rozliczaniem oraz odzyskiwaniem nadpłaconych podatków z Niemiec. Działamy z korzyścią dla naszych Klientów, którzy zawsze mogą liczyć na wsparcie i na to, że zostaną wyręczeni w każdej kwestii związanej z ubieganiem się o zwrot podatku. Z naszą pomocą rozliczenie dochodów z pracy w Niemczech przebiega bezstresowo i trwa najkrócej, jak to tylko możliwe. Zachęcamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed